• Fundi i ëndrrës kurde

  • December 27, 2018 10:31

  Destabilizimi i shkaktuar në Lindje të Mesme nga humbja e ISIS-itSfida e paraqitur nga ISIS bashkonte si koalicionet laramane që luftonin në Irak e në Siri, ashtu edhe në br...

 • Krizat dhe sfidat e Europës në vitin 2019

  • December 27, 2018 10:31

  Nga një perspektivë europiane, viti 2019 premton të jetë një tjetër vit i vështirë, i dominuar nga sfida të mëdha që mund të kthehen lehtësisht në kriza kërcënuese. Në rast se n...

 • Jelekverdhët janë këtu për të qëndruar

  • December 25, 2018 10:31

  Sulmi terrorist në një treg Krishtlindjes në Strasburg, Francë, më 11 dhjetor, erdhi pas një muaji në të cilin protestat e “jelekverdhëve” në Paris dhe qytete të tjera ishin në...

 • Shkruan Kadri Veseli: Dialogu

  • December 23, 2018 09:00

  I gjithë debati politik për fat të keq është mbizotëruar nga një garë absurde e etiketave negative. Publiku dhe qytetarët, me të drejtë, janë ndjerë të lodhur nga...

 • Shansi i humbur i LDK’së

  • December 20, 2018 10:31

  Pavarësisht kalkulimeve, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka mbetur jashtë procesit të dialogut final me Serbinë. Tashmë kur edhe nga presidenti amerikan Donald Trump është bë...

 • Ushtria e Kosovës dhe Donald Trump

  • December 20, 2018 10:31

  Ajo që tani po ndodh me Kosovën, po ndjek logjikën e rendit të ri botëror, të rendit botëror të Donald Trumpit ose të Vladimir Putinit e jo logjikën e OKB-së apo të BE-së. Dhe k...